معجزه طبیعت

سیاه دانه

داروى شفا بخش

پیشگفتار

سیاه دانه بیش از سه هزار سال پیش مورد توجه مردم بوده، واز این گیاه برای درمان بیماریهای تنفس، ناراحتی های معده، وتقویت گردش خون، وبرای حفظ سلامتی بدن از آن استفاده می کردند،کار برد دارویی سیاه دانه شاید به مصر باستان باز می گردد،زیرا که باستان شناسان مقادیر زیادی از سیاه دانه  در مقبره فراعنه یافته اند، همچنین در پاپیروس های بجای مانده از فراعنه از سیاه دانه که به آن« مشنقت» می گفتند  به عنوان داروی برای درمان سرماخوردگی، سر درد، دندان درد،هضم کننده غذا، و.. نامبرده شده است ، واز روغن سیاه دانه برای حفظ ونگه داری ومومیای استفاده می کردند.

همچنین اخیرا دانشمندان اسلامی  با پژوهش وتحقیقات بسیار به مفید بودن سیاه دانه پی برده اند، واز اسانس سیاه دانه  ماده ای بنام « نیژلون» استخراج کرده اند،همچنین به این نتیجه رسیده اند که سیاه دانه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند وکشف نموده اند که سیاه دانه اثر ضد توموری وضد باکتری نیز دارد،گفتنی است که در سیاه دانه اسرار وعجایب بسیاری نهفته است.

 

            سیاه دانه چیست؟

 سیاه دانه که نام علمی اش    (Nigella sativa)  است،                                          گیاهی است پوشیده از کرکهای ظریف که گلهای بسیار زیبایی به رنگ سفید مایل به سبز یا آبی ، با غلاف خارجی بذر قابل تشخیص دارد،وبه خانواده آلالگان یا چلیپاییان (Ranunculaceae) تعلق دارد. گلهایش در انتهای ساقه قرار دارند، ودانه های خمیده سه لبه در غلافی که آنها را احاطه کرده است قرار دارند، دانه ها سیاه رنگ ومعطر می باشد.

نامهای سیاه دانه:

سیاه دانه با نامهای مختلفی نامیده وخوانده می شود، در زبان عربی به آن :« حبه البرکه» « حبة السوداء» « شونیز» و«الکمون الأسود» می گویند.

در زبان اردو: « کلونجی» ودر زبان فارسی  به آن : « سیاه دانه» « دانه مبارک» «شنیز» و« شونیز» گفته می شود.

مواد مؤثر وترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه:

 

سیاه دانه دارای مواد فعال مختلفی است که تا کنون برخی از آنها شناخته شده است، سیاه دانه دارای:

·       33 در صد روغن ثابت (چرب) «Fixed oil» (برخی 5/37 در صد نوشته اند).

·       5/1 در صد روغن فرار«   Volatle oil».

·       همچنین سیاه دانه مواد مؤثر دیگری مانند:

·       ساپینین، آلفاپنین، سینالول، کاردتین، هیدرات کربن وغیره  دارا می باشد.

·       وهمجنین شامل عناصر غذایی مانند:

·       سودیوم، پتاسیم،فسفور، آهن، کلسیم، منیزیم، و ..

·       ویتامینها ومواد ضد حساسیت وآرامبخش وضد درد می باشد.

·       تأثیر بیشتر آن به خاطر وجود روغنهای چرب (ثابت) وروغنهای فرار می باشد.

 

 

·       محققان به این نتیجه رسیده اند که مؤثرترین ماده ی دارویی که در سیاه دانه وجود دارد، نوعی روغن فرار بنام «نیژلون» (Nigellone) است.

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم میفرماید: « علیکم بهذه الحبة السوداء فإن فیها شفاء من کل داء إلا السام، والسام الموت»« این سیاه دانه را لازم بگیرید، زیرا که شفای هر بیماری بجز سام (مرگ) در آن نهفته است» زهری راوی حدیث می گوید: سام مرگ است، وحبة السوداء شونیز است.

حبة السوداء(سیاه دانه) همان شونیز در زبان فارسی است.

سیاه دانه برای تمام بیماریهای (بارده) سرد، مفید است، وبطور جانبی برای بیماریهای (حاریابس) گرم خشک نیز سود بخش است، چون سرعت نفوذ وتأثیرش زیاد است، قوت دواهای (بارده) سرد، به سرعت به سوی آن حرکت می کنند، پس اگر مقدار اندکی از آن در این دواها قرار داده شود؛ مفید خواهد بود.

سیاه دانه مزاجش گرم وخشک در درجه سوم است،نفخ را از بین می برد، وکرم کدو را بیرون می آورد، وبرای بیماری پیسی، تب نوبه (حمی الربع) وبیماریهای بلغمی مفید است.سده را باز می کند، وریاح را تحلیل می کند، ورطوبات معده را خشک می سازد.