بومادران          معجزه طبیعت                                           بومادران

تاریخچه:

نام لاتین این گیاه برگرفته از نام آشیل، قهرمان افسانه‌ای یونان است. گفته می‌شود در دوران نبردهای تروآ (حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد) از بومادران برای درمان زخم و جلوگیری از خونریزی و عفونت استفاده می‌شد. ضمناً این گیاه در دورة ساکسون‌ها برای دفع چشم بد به کار می‌رفت و نیز در مراسم سحر و جادو هم از آن استفاده می‌شد. نام مرسوم آن یعنی «خون دماغ» کاربرد سنتی بند آورنده خونریزی آن را بیان می‌کند.

مشخصات گیاه

بومادران (Achillea millefolium) متعلق به گروه گیاهان دولپه و تیره کاسنی می‌باشد. گیاهی است پایا ، به ارتفاع 20 تا 90 سانتیمتر و گاهی بیشتر که بطور خودرو در دشتها، کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی می‌روید. برگهائی بدون دمبرگ، دراز ، پوشیده از کرک و منقسم به بریدگیهای بسیار باریک دارد. کاپیتولهای کوچک و متعدد آن که به طول 4 تا 8 میلیمتر و به عرض 2 تا 5 میلیمتر می‌باشد، وضع مجتمع به صورت گل آذین دیهیم ، در قسمتهای انتهائی ساقه دارد.

] محل رویش و زمان جمع آوری

بومادران علف هرز مزارع است و به صورت خودرو در دشت‌ها و کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی اروپا و در مناطقی از شمال ایران و ارتفاعات البرز می‌روید. زمان گلدهی گیاه از اواخر اردیبهشت تا پایان تیرماه و بهترین زمان برداشت نیمه اول تیرماه است

بخش مورد استفاده

سرشاخه‌های گلدار گیاه و عصاره روغنی حاصل از گل.

. ترکیب‌های شیمیائی

  • روغن‌های فرار: کامازولن، کامفر و ...
  • سزکویی ترپن: لاکتون آکیلئین

خواص درمانی گل:
درمان مشکلات سیستم تنفسی: ضد حساسیت، قابض مخاط، ضد احتقان، خلط آور, عصاره روغنی (حاصل عصاره گیری از گل):

ضد التهاب و ضد اسپاسم، مرطوب کننده پوست، پاک کننده آرایشی، ضد شوره سر، محرک رشد مو، التیام دهنده موضعی (کاربرد در ساخت شامپوها )برگ:
محرک انعقاد خون، التیام دهنده زخم و جراحات. جویدن برگ تازة آن برای دندان درد توصیه می شود.
درمان مشکلات سیستم گوارشی : آرام بخش دردهای معدی ، محرک گوارشی، مقوی معده، ضد نفخ، ملین، صفرا آور، برطرف کننده بی اشتهایی ، رفع کننده بواسیر, درمان مشکلات سیستم ادراری- تناسلی : ضد عفونی کننده مجاری ادراری، ادرار آور، قاعده آور، منظم کننده قاعدگی، کاهش دهنده خونروی ماهیانه و کاهش درد, درمان مشکلات سیستم قلبی-عروقی: تونیک خونی، محرک گردش خون، شل کننده عروق محیطی، کاهنده پر فشاری خون، ضد ترومبوز مغزی و شریانی، تقویت کننده رگ های واریسی,معرق و تب بر، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد کرم، پشه کش، حشره کش ، شستشو دهنده و ضد عفونی کننده، درمان اگزما و سایر مشکلات پوستی، ضد درد و مسکن
۱روغن بومادران + روغن هوفاریقون : موضعی، تسکین دهنده دردهای مفصلی و ملتهب 
۲بومادران + آویشن + سنبل الطیب : آرام بخش، درمان عرق کف دست، درمان اسهال 
عوارض جانبی :
۱ مصرف بومادران باعث حساسیت پوست به نور می شود
۲ استفاده طولانی مدت باعث ایجاد یبوست می شود
۳ بعلت وجود توژون باعث ایجاد ابتلا به سردرد، تشنج و شروع حملات تشنجی و سردردهای میگرنی می‌شود
دارو : شیرینوش، درمان زخم معده و اثنی عشر
-
ماساژ دادن محل درد با روغن بومادران یا گذاشتن سوخته آن بر روی محل زخم ، موجب تسکین درد و جلوگیری از خونریزی می شود.
-
در قدیم ضماد بومادران یعنی برگ های تازه آن را که با روغن ترمس ( باقلای مصری ) مخلوط بوده ، بر روی محل کچلی یا روی صورت مردان جوان برای رویش مو قرار می دادند.
-
جوشانده سرشاخه گلدار آن برای رفع دردهای قاعدگی مفید است.
-
ضماد بومادران برای درد سینه و انواع سردرد استفاده می شود.

جوشانده گیاه بو مادران تنگی نفس را معالجه می کند و مسکن درد های مفصل می باشد .
گیاه بومادران گیاهی است با خاصیت گرم و خشک که در اروپا از آن بعنوان تب بر استفاده می شود این گیاه علاوه بر این خاصیت ، خاصیت ضد تشنج و نیروزایی نیز دارد .
گیاه بومادران بادشکن بوده برای درمان بواسیر مفید می باشد این گیاه ادراررا زیاد کرده از همین رو باعث دفع سموم بدن شود .
جوشاندن سرشاخه های گلدار گیاه بومادران عادت ماهانه را باز می کند و اختلالات قاعدگی را درمان می کند و باعث سهولت در زایمان می شود .
این گیاه سنگهای کلیه ، مثانه و مجاری اداری را می زاید و این برای درمان درد سینه و انواع سردرد به کار می رود این گیاه ورم ها را می خواباند و اگر روی شقیقه قرار داده شود ، گرفتن بینی را باز می کند ، پاشیدن سوخته آن روی رخم مفید بوده ضمن آنکه از خونریزی جلوگیری می کند .
استنشاق (مجور ) آب جوشانده بومادران برای درمان

زکام ، ترله و انفولانزا توصیه می شود و باعث درمان تنگی نفس و معالجه تب و لرز می شود . چنانچه شما این گیاه روی نیش عقرب قرار داده شود درد آن فواً ساکت می شود .
اگر ضماد آن را گرم روی محل گری (کچلی ) بگذارید به روییدن مو کمک می کند و برای تسکین اعصاب دم کرده آن مفید خواهد بود .
گلهای زرد رنگ این گیاه کشنده کرم اسکاریس و بعضی از انگلهای دستگاه گوارش می باشد و خوردن هشت گرم از پودر گل زرد آن همراه عسل سبب مرگ و دفع انگلها می شود .
برای درمان ضربان قلب ، ورم عضله ، احساس گرفتگی و درد در ناحیه قلب در سکته قلبی و خواب رفتن دستها مصرف آن مفید است .
گفتنی است بهتر است هنگام استفاده از این دارو ، غذای بدون روغن استفاده شود تا اثرات آن بهتر ظاهر شود .